Evde Klima Bakımı ve Temizliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

blank
blank

Evde Klima Bakımı ve Temizliği İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz mevsiminde sıcakların aşırı derecede artmasından dolayı, serinlemek amacıyla klima satışları artış göstermektedir. Ancak en iyi markalara ait en iyi klimaların satın alınmasına rağmen düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir. Bakımları yapılmayan klimalar verimlilik ve enerji tasarrufu anlamında yeterince performans göstermez. Klimalardan en iyi şekilde ve en verimli şekilde performans almak amacıyla düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Evinizde kullandığınız klimalardan en iyi şekilde verim almak için yapılması gereken bazı püf noktalar vardır. Yazımızın devamında bu püf noktaları bulabilirsiniz.

Klimanın En Verimli Şekilde Soğutması Amacıyla Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Klimalarda yer alan turbo modunu kullanarak, ortamın istenilen dereceye gelmesi hızlı bir şekilde sağlanabilir. Gerekli olan ayarlar yapılsa da kimi zaman klimanın verimli şekilde çalışmadığı görülebilir. Bu sebeple de klimanın bakımı ve bazı yapılması gereken şeyler vardır. Yapılması gerekenlere birlikte göz atalım.

Set Sıcaklık Ayarları Yapılmalıdır

Bulunulan yerin sıcaklığının istenilen düzeyde olmadığı zamanlarda, klima kumandasından set sıcaklığını kontrol ederek doğru ayarlanıp ayarlanmadığına bakmak gerekir. Tavsiye edilen sıcaklık 23 ile 25 ⁰C arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra ortamda yer alan bütün kapı ve pencerelerin kapalı olması yine ortamın serin kalmasını sağlayan önemli bir detaydır. Tersi bir durumda klimadan ideal soğutma performansı alınamayabilir.

Klimanın Etrafında Bulunan Engeller Kaldırılmalıdır

İç ünite ya da dış ünite önünde bazı engeller olabilir. Şayet bu tarz bir durum bulunuyorsa, klimanın üflediği hava yeniden kendisi tarafından emilebilir. Bu da istenen soğutma performansının yakalanmasına engel olur.

Klima Seçiminde Ortamın Büyüklüğü Göz Önüne Alınmalıdır

Klima seçimi yaparken ortam göz önüne alınarak seçim yapılmalıdır. Boyutu küçük olan ya da ortam için yetersiz kalan klimaların seçilmesi halinde, ortamın yetersiz soğutulmasına sebep olacaktır. Bununla birlikte yetersiz kapasitedeki klima hem elektrik faturasının yüksek gelmesine hem de yeterli verimin alınamamasına neden olur.

Hava Filtresi Kontrolü Yapılmalıdır

İç ünite filtresi, çoğu kez toz biriken bir parçadır. Bu durumda da klima yeteri kadar hava emişi yapamaz. Bunun sonucunda da, oda sıcaklığı yeteri düzeyde ayarlanamaz. 2 haftada bir ya da klimanın kendisinde bir uyarı görüldüğünde, iç ünite ekranında CF ekran kodu ortaya çıkar. Bu durumda da filtrenin temizlenmesi gerekir.

Klimalarda Filtre Temizliği Nasıl Yapılır?

Klimalarda filtre temizliği yapılırken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Biz de bu yazımızda sizler için klimalarda filtre temizliği nasıl yapılır sorusunun cevabını derledik. Gelin birlikte göz atalım.

Duvar Tipi Klimaların Filtresi Nasıl Temizlenir?

-Filtre, ünite üzerinden tırnakları kaldırılarak çıkarılır.

-Filtrede biriken tozu ortadan kaldırmak amacıyla, yumuşak bir fırça ya da elektrikli süpürge tercih edilir.

-Filtre üzerinde aşırı bir toz toplanmışsa, filtre yaklaşık olarak 30 dakika boyunca sabunlu suda bırakılır ve daha sonra yıkanır.

-Filtre durulandıktan sonra, iyi bir şekilde havalandırılan ortamda kurutulur ve ardından da filtre yerine takılır.

Salon Tipi Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Salon tipi klimalarda bulunan hava filtresi, dışarı ortamdan alınan havada yer  alan tozların yakalanması görevini yerine getirmektedir. Bahsi geçen filtre yıkanabilir bir özelliğe sahiptir. Hava filtresinin temizliğini yaparken izlenmesi tavsiye edilen adımlara birlikte göz atalım.

Hava Filtresi Nasıl Temizlenir?

Klimaların hava filtresini Temizlemek amacıyla yapılması gereken ilk şey, hava emiş panelinin üst bölümünü tutmak ve yavaş bir şekilde öne doğru çekmektir. Hava filtresi bu şekilde çekilerek yerinden çıkarılır. Klima çalışırken paneli açmamak gerekir. Bu durum arıza ya da elektrik çarpması riskini ortaya çıkarabilir. Daha sonra elektrikli süpürge ya da su ile toz temizlenir. Filtre, gölge bir yerde tamamıyla kurutulması için bekletilir. Ardından da hava filtresini tekrar çıkarılan yerine sağlam bir şekilde takmak gerekecektir. 2 haftada bir kez hava filtresinin temizlenmesi önerilmektedir.

Kaset Tipi İç Ünitelerin Filtreleri Nasıl Temizlenir?

Hava emiş kısmında yer alan ızgara, kapak üstünde yazı yazan yerlere basılarak açılır. Daha sonra ön ızgara ayrılır ve ön ızgara 45 derece açıda tutulur. Hafif bir şekilde kaldırılarak ızgara ileriye doğru çekilir. Ardından ise, hava filtresi tutularak hafif bir biçimde yukarı kaldırılır. Bu esnada filtre ileriye doğru çekilmelidir. Elektrikli süpürge ya da tüyleri yumuşak olan bir fırça ile filtre temizlenir. Haddinden dalza toz birikmiş ise, su ile yıkandıktan sonra havalandıran bir ortamda kuruması için bırakılır. Havalanan ve temizlenen kaset tipi iç ünite filtresi, klimadaki yerine takılır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir