Hangi Klimayı Almalıyım? Inverter Klima Mı Yoksa Split (Klasik) Klimamı?

blank

Hangi Klimayı Almalıyım? Inverter Klima Mı Yoksa Split (Klasik) Klimamı?

Inverter Klima Mı Klasik Klima Mı ? Hangisini Almalıyım ?

Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların yükselmesi ile, klima satın alacak kişilerin sayısında artış görülüyor. Soğutma yanında ısıtma özellikleri de bulunan klasik klima modelleri, yeni teknolojilerle birçok kişinin kafasının karışmasına neden olabilecek seçenekler içeriyor. İnverter klima, yeni teknolojileri bünyesinde barındıran seçeneklerin başında göreceğiniz modellerdir. Önceliğinizi inverter klima yada klasik klima yönünde kullanabilmeniz için, aralarındaki farkları iyi bilmeniz gerekir.

Inverter Klima – Klasik Klima Farkları ve Seçim

Inverter klima ile klasik klima arasındaki en belirgin fark, klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durması ve yeniden çalışmasıdır. Inverter klimalarda, bir kompresör durması olmaz ve kompresör en düşük devirde rölantiye alınarak kesintisiz çalışma sürer. Inverter klimalarda, cihazların durup tekrar çalışma durumları olmadığından mekanik açıdan aşınmaları az olur. Bu durum da, inverter klimaların klasik klimalara göre daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Aynı şekilde arıza, bakım gibi masraflar da inverter klimalarda daha az olacaktır.

Klasik klimaların amacı, ortam için amaçlanan ayar sıcaklığına ulaşarak çalışmasını durdurmaktır. Inverter klimalar ise, ortam sıcaklığı değiştiği anda bile aç kapa yapmadan gerekli sıcaklık ayarını yakalamak için çalışır. Bu nedenle, klima kullandığınız alanda ısıtma veya soğutma ihtiyacınızda değişkenlik yaşanmıyorsa klasik klima seçeneğine yönelebilirsiniz. Inverter klima modellerini, özellikle farklı sıcaklık değerleri istediğiniz mekanlarda tercih edebilirsiniz. Inverter klima modellerinin ortam sıcaklığına göre kendini ayarlama yeteneği vardır.

Klasik klima modelleri, ayarlanan oda sıcaklığına ulaşıncaya kadar hep aynı sabit devirde çalışmasını sürdürür. Oda sıcaklığı ne olursa olsun hep aynı enerjiyi tüketmektedir. Farklı sıcaklık için aç kapa yapmalı ve aynı enerjinin harcanması söz konusudur. Inverter klimalar, başlangıçta ayarlanan oda sıcaklığına ulaşmak için kapasitelerini yapılandırabilir. Bu ayar yapılan oda sıcaklığına eriştikten sonra da, kapasitelerini azaltarak sıcaklığı sabit tutabilirler. Bu sırada da az enerji harcaması yaparlar.

Sabit devirle çalışan klasik klimalar, faturaların kabarmasına neden olur. Inverter klimalar, A ve A plus özellikte olduklarından uzun süreli kullanımlarda harcanan enerjiden tasarruf elde etmenizi sağlar. Faturalarda ciddi bir tasarrufu elde etmenizi sağlarken, yıllık çalışma giderlerinde %30 oranında bir tasarruf yakalamanızı sağlarlar.

Kullanıcılar için temel amaçlanan konforu yakalamak için de inverter klima, klasik klima modellerine göre üstündür. Daha konforlu olan inverter klimaların, maksimum kapasitesi daha yüksek olmaktadır. Klima kullanılan ortam, inverter klimayla daha kısa zamanda ısınacak veya soğuyacaktır.

Bu avantajlara bağlı olarak daha avantajlı olan inverter klimalar; kararlı oda sıcaklıkları, üstün güvenlik özellikleri, enerji tasarrufları, düşük sıcaklıklarda dahi çalışma garantileri, sessiz olmaları ile öne çıkmaktadır. Klima kullanacağınız mekan özellikleri, kullanım amaçları, cihaz kapasitesi gibi etkenler belirleyici olsa da inverter klimalar yarışta klasik klimaların önünde bulunmaktadır. Doğru klima seçimi yapmak, bakım yada onarım çalışmalarını klimalarda elde etmek için Alo Klima Servisi ile irtibata geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir