Inverter Klima Nedir ve Çalışma Prensibi

blank

Inverter Klima Nedir ve Çalışma Prensibi

Inverter Klima Nedir? Klima Nasıl Çalışır ?

Klima sahibi olarak yaşam alanlarında serin hava konforunu yaşamayı düşünenlerin kafası, inverter klima kavramıyla bir parça karışabiliyor. Aslında klima içerisinde bulunan bileşenlerden biri olan inverter, kompresörün çalışma hızını ayarlayarak ve soğutucu gaz akış hızını kontrol etmektedir. Bu çalışma yapısı sayesinde de daha az enerji harcayan, akım ve güç tüketiminden tasarruf sağlama olanağı veren klimalara ulaşılmış olur. Aynı zamanda inverter klima olarak ifade edilen cihazlarda,  sıcaklık kontrolü hassas bir yapıda olmaktadır. Ortam sıcaklığı istenilen sıcaklığı erişildiği anda kontrol birimi devreye girerek, sıcaklık dalgalanmalarına karşı kapasitesini ayarlayabilmektedir. Bu durum, klima kullanılan alanda tam olması gereken sıcaklıkta kalma olanağı elde edilir ve farklı dalgalanmalar yaşanması mümkün olmaz.

Klasik klima yapıları, inverter klima kavramıyla son buldu. Daha çevreci, daha az enerji harcayan ve daha fazla konfor olanağı veren inverter klima modelleri, getirdiği avantajlarla tüm mekanları süslemeye başladı. İnverter klima yapısında; elektrik frekansının değiştirilmesi ile kopresör devri ayarlanıp, ısıtma/soğutma ihtiyacına göre kompresör devir değişimiyle kapasite kontrolü düzgün yapılma olanağı yakalanmış oluyor. Klimanın daha yüksek verimlilikle çalışması inverter fonksiyonu sayesinde elde edilirken, elde edilen verimliliği daha da yükseltme amacıyla geliştirilmiş konderser ve kompresör performansı, mikro bilgisayar kontrolü ve diğer yenilikler de kullanılabiliyor. Üstelik çevreye daha duyarlı ve enerji masraflarında üçte iki oranında tasarruf olanağı da, bu yapıyla yakalanıyor.

İnverter klima ile; klimanın ilk devreye girdiği esnada kompresörün en yüksek verimde çalışmasıyla kısa bir zaman diliminde soğutma yada ısıtma sağlanabilmesi bir diğer avantajdır. İnverter klimalar ile klasik modellere oranla, yüzde 50 daha kısa sürede ısıtma veya soğutma derecesi yakalanabiliyor. Hem sıcak yaz günlerinde, hem de soğuk kış anlarında ideal bir sıcaklık çözümü inverter klimalar ile elde edilebiliyor. Yaşam alanında istenilen sıcaklık seviyesi elde edildikten sonra, sabitleme ayarı da bulunuyor. Isı yada soğukluk istenmeyen biçimde inip çıkmıyor. Daha çevreci yapıda elektrik daha az harcanırken, alanda bulunan insan sayısı farklılık gösterse bile sabitleme ayarı sayesinde sürekli konfor yakalanıyor. Alo Klima Servisi en başarılı şekilde inverter klima kullanımı yakalamanız için çalışmalar yapmaktadır.

Inverter Klima Kullanmanın Avantajları

  • Büyük odalar için ideal biçimde oda sıcaklığını sabitleme olanağı verir.
  • Sıcaklık dalgalanmaları yaşanması engellenir.
  • Hızlı biçimde istenilen sıcaklığın ortamda yakalanmasını sağlar. Hızlı soğuma yada ısınma için idealdir.
  • Daha az enerji harcanmasıyla enerjiden tasarruf edilmesini sağlar.  Sabit sıcaklıkla çalışma sayesinde, sürekli açılma yada kapanma olmayınca enerji tasarrufu yakalanır.
  • Tasarruflu yapısı ile 4-5 saat ve üstü süre çalışmaya elverişlidir ve bu yapısıyla çevre dostudur. Gerektiği oranda ısıtma ve soğutma yapar.
  • Özellikle astım ve alerjik sorunu olanlar için hava kalitesini artırmasıyla, sağlıklı ortam elde edilmesine yardımcı olur. İnverter klimaların dehidrasyon ve ısı çarpmalarına karşı koruma özelliği bulunur.
  • Uzun ömürlüdür ve bakım giderleri azdır.

Çok yakın zamanda adana klima servisi olarak video’lu paylaşımlara başlayacağız.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir