Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı ve Klima Bakımının Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

blank
blank

Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalı ve Klima Bakımının Zamanının Geldiği Nasıl Anlaşılır?

Klima bakımı, klimanın en verimli şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla son derece önemlidir. Araçlarda yer alan klimaların düzenli ve sorunsuz bakımı yapılırsa en verimli şekilde bu klimalardan yararlanmak mümkün hale gelir. Yaz ya da kış aylarında ayında farklı şekillerde kullanılan klimalar, yaz mevsiminde aracın iç ortamının sıcaklık değerinin azalması ve serinlemek amacıyla kullanılan klimalar, kış mevsiminde ise aracın camlarında meydana gelen buğulanmayı ortadan kaldırmak maksadıyla kullanılmaktadır. Hemen hemen her araçta klima bulunur ve tam otomatik ile yarı otomatik şeklinde iki klima türü vardır. Tam otomatik klimalar araç sürücülerinin klimayı açmak istediklerinde, klimayı aktif hale getirdikleri ve isteklerine göre derecelerini ayarladıkları klimalardır. Yarı otomatik klimalara baktığımızda ise, klimanın açılmasının ardından gerekli olan fan ayarı sürücü tarafından yapılır.

Klima Bakımı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Klima bakımı, klimanın en verimli şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla senede 3 defa yaptırılması tavsiye edilir. Bunun yanı sıra klimanın çalıştığı zaman belirgin bir olumsuz durum gözlendiğinde de yapılabilir. Bu durum en fazla mevsim geçişlerinde ortaya çıkar. Genelde kış aylarında klima kullanımı yapılmayan araçlarda klima araç sahibine bazı sorunlar çıkarabilir. Bundan dolayı da klimayı kış mevsiminde hiç yoktan haftalık bir defa çalıştırmak önerilir. Klima bakımı kış aylarında yapılırsa, klimadan aylarında çok daha iyi verim almak mümkün hale gelecektir.

Araçların Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Bazı araç sürücüleri tarafından sık sık sorulan sorulardan bir tanesi de araçların klima bakımı kaç kilometrede bir yapılır sorusudur. Ancak bu soruya verilebilecek net bir cevap bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise, aracın sahibinin klimaya hangi sıklıklarla çalıştırdığı, hangi hava şartlarında çalıştırdığı ve ne kadar süre çalıştırdığı durumlarında değişikliklerin olmasıdır. Araçta yer alan klima, bakım zamanı geldiğinde bazı durumlarla kendisini belli eder. Özellikle klimanın aktif hale getirilmesiyle beraber aracın ısıtma veya soğutma derecesinde belirgin bir değişim varsa, klima çalışırken hapşırık veya öksürme gibi durumlar ortaya çıkıyorsa, aracın içerisinde kötü kokular gelmeye başladıysa, kış mevsiminde camlarda buğunun sökülmediği durumlar yaşanıyorsa bu tarz belirtiler klimanın bakım zamanının geldiğine işaret eder. Bahsi geçen belirtilerin görülmesi halinde mutlaka klima bakımını yaptırmak gerekir. Aksi halde klimadan verim alınması mümkün olmayacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir