Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır?

blank
blank

Klima Dış Ünite Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulunduğumuz ortamın havasını istediğimiz şekilde ayarlamak amacıyla büyük bir imkan veren  klimalar, periyodik olarak temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Ev veya iş yerinde kullanılan klimaların iç ve dış üniteleri, aktif olarak çalıştığı zamanlarda ortam ve bulunduğu yerden dolayı yüksek miktarda toz kütlelerine maruz kalmaktadır. Bundan dolayı da  yaz ve kış aylarında olmak üzere senede 2 defa klima bakımını yaptırmak tavsiye edilir. Bakımı yapılan klimalar, daha uzun ömürlü ve daha verimli olurlar. Klimalarda iç ünite ve dış ünite şeklinde 2 farklı şekilde bakım yapılması gereken bölüm vardır. Biz de sizler için klima dış ünite bakımı ve klima dış ünite temizliği konusunda bilinmesi gereken özellikleri derledik.

Klima Dış Ünite Temizliği Aşamaları

Klima dış ünitesi temizliği yapmak amacıyla bir takım konulara dikkat etmek gerekir. Fakat klima dış ünite temizliğini işin ehli olan kişilerin yapması tavsiye edilir. Yetkili servisten bilgi ve yardım alarak klimanın dış ünite temizliğini en doğru şekilde yaptırmak mümkündür. Klima dış ünite temizliği aşamaları şu şekildedir:

-Öncelikle panel nemli bir bezle iyi bir şekilde temizlenmelidir.

-Daha sonra bir fırça yardımıyla fan temizlenir.

-Ardından ise bir fırça ile fan motoru temizlenir.

-Bu işlemden sonra ise kart ve kart kutusu da fırça ile iyice temizlenmelidir.

-Yağdanlık kullanarak motor yatakları ve rulmanları yağlanır.

-Serpantin tarağı ile serpantin lamelleri taranmalıdır.

-Daha sonra kondanser serpantini basınçlı su ve kimyasal ilaç kullanarak temizlemek gerekir.

-Anahtar kullanarak kompresör ayakları kontrol edilmelidir.

-Elektrik panosu fırça yardımıyla temizlendikten sonra, tüm parçaların kontrolü yapılmalı, şayet varsa sorunlu parça klimanın sahibine bildirilir ve ekstra ücret ile parça değişimi gerekiyorsa, aynı zamanda da klima sahibi bunu kabul ediyorsa gerekli parça değişimi yapılır.

Klima Dış Ünite Temizliği Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klima dış ünite temizliği, yılda iki kez kış ve yaz mevsiminde yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Dış üniteye zorunlu haller dışında su tutmamak tavsiye edilir. Bu durum en fazla inverter klimalarda dış ünitelerin yıkanması şeklinde karşımıza çıkmaktadır ve bu tarz bir hareket sonucunda klimanın ana kart ve dış ünite kartlarında olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra klima dış ünitesi temizlenir len eklektik akışı durdurulmalıdır. Ayrıca klimanın dış ünitesi temizlenirken bu işlem için özel olarak üretilen temizleme ürünlerini kullanmak gerekir. Hangi marka ya da model olursa olsun tavsiye edilen bakım sayısı 2 olmalıdır. Düzenli olarak yapılmayan klimalar, insan sağlığını olumsuz etkilerken, aynı zamanda da performans açısından düşük bir grafik sergiler. Daha iyi performans almak ve daha yüksek enerji tasarrufu elde etmek amacıyla düzenli olarak klima dış ünitesi bakımı yapılmalıdır.

Evde Klima Bakımı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Evde klima dış ünite temizliği konusunda bilgili olunması bu konuda kişinin avantajlı olduğu bir durumdur. Klima dış ünite temizliği evde kişinin kendi başına yapması mümkün bir şeydir. Bu sayede klimadan en verimli performansı almak mümkündür. Şayet bu konuda bilginiz varsa evde klima dış ünite temizliğini kendi başınıza da yapabilirsiniz. Diğer taraftan klima filtre temizliği de aksatılmadan yapılması tavsiye edilen bir konudur. Klima filtre temizliği yapmak amacıyla bir fırça veya elektrik süpürgesi kullanımı yapılabilir. Filtrede toplanan tozu elektrik süpürgesi yardımıyla veya fırçayla temizlemek iyi bir tercih olacaktır. Filtrede biriken toz miktarı aşırı derecede ise, filtreyi klimadan sökerek yarım saatlik süre zarfında suda bekletip, iyice havalandırdıktan sonra tekrar yerine takın. Klima filtre temizliği yapılırken, hava filtresi sert kıllı fırçalar ile ya da farklı sert temizlik malzemeleri ile yapılmamalıdır. Bununla birlikte hava filtresi iyi bir şekilde kuruması sağlanmalı ya da açık ve nem olmayan bir ortamda kurutulmalıdır. Aksi takdirde filtre kötü kokabilir. Hava filtresini kuruturken, direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmaması ya da saç kurutma makinesi kullanılmaması tavsiye edilir. Bu doğrultuda klimanın soğutma özelliğini yükseltmek amacıyla yapılması gereken bazı şeyler şu şekildedir:

-Set sıcaklık ayarlarını yapmak klimadan daha iyi soğutma performansı almaya yardımcı olur.

-Tavsiye edilen sıcaklık değeri 23 ila 25 ⁰C arasında olmalıdır. Bunun yanı sıra odada bulunan tüm kapılar ve pencereler kapalı tutulmalıdır. Bu sayede de odanın ısısı korunmuş olacaktır.

-Klimanın etrafında bulunan ve klimaya engel olabilecek tüm ürünler kaldırılmalıdır. Klimanın üflediği havanın yeniden emilmesine sebep olan engelleri kaldırmak bu sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

-Diğer taraftan hava filtresi düzenli şekilde kontrol edilmelidir. Yazımızın üst bölümlerinde hava filtresinin nasıl temizlediğine dair bilgileri paylaşmıştık. Söz konusu adımları takip ederek hava filtresini temizleyebilir ve daha verimli bir performans elde edebilirsiniz. 2 haftada bir veya klimanın uyarı verdiği zamanlarda ve CF ekran kodunun yandığı dönemlerde hava filtresini temizlemek son derece faydalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir