Klima Isıtma ve Soğutma Nasıl Çalışır ?

blank

Klima Isıtma ve Soğutma Nasıl Çalışır ?

Klima Nasıl Soğutur ?

Klimalar da yer alan R22 ve R410 gazlarının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliklerinin ortaya çıkarmış olduğu ortam sayesinde ısının dışarı atılması sağlanır. Split klimaların iç ünitesinde yer alan ve buranın içerisinden geçen gaz ortamda bulunun sıvıyı emer ve buharlaşma gerçekleşir. Bu durum sonucunda ise ortam soğur. Buharlaşmış olan R22 gazı dış üniteye doğru gider ve burada yoğuşur. Ardından emmiş olduğu sıvıyı dışarıya doğru atar. Bu durumun yaşandığı esnada iç ve dışa ait ünitelere ait fan motorları ve cihazın içerisinde yer alan kompresörün elektrik harcama işlemi gerçekleşir. Klimanın ortamı ne kadar soğutacağı içeride ve dışarıda bulunan ortama bağlı olarak işleme tabidir.

Klima Nasıl Isıtır ?

Klimalar içerisinde yer alan Heat Pump yani Türkçe karşılığı ısı pompası olan özelliğe sahip olmalarından dolayı elektrik enerjisini direkt olarak ısı kaynağına çevirmez. Bunun yerine dışarıda bulunan ısıyı içeriye doğru çekerek çalışırlar. Böylece bulunan ortamı ıstırlar. Yine aynı şekilde R22 gazının yoğunlaşıp ve ardından buharlaşması ile ortamın ısınması sağlanır. Klimaların ısıtma işlemini yapması için dış ünite üzerinden geçen gazın buharlaşarak dışarıdan gelen ısının emilmesi sağlanır. Ardından iç üniteye gelir ve yoğunlaşır. Yoğunlaştıktan sonra ısı istenilen ortama bırakılır. Yine soğutma işleminde olduğu gibi ısıtma işleminde de klimaların ortamı ısıtmasında ki değer içeri ve doları da bulunan değerlere bağlı olarak gerçekleşir.

 

Alo klima servisi olarak adana klima servisi firmaları arasında bizde bulunmaktayız hizmetimizden faydalanmak isterseniz bizleri arayabilir veya bilgi alabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir