Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

blank

Klima Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satın alma aşaması sonrasında daha verimli, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir klima kullanımını yakalamak için bazı konulara gerekli özeni göstermelisiniz. Klima kullanırken dikkat etmeniz konusunda uzman olan firmalar size destek verecektir. Klimanın bilinçli bir şekilde kullanılabilmesi için Alo Klima Servisi ile irtibata geçerek destek alabilirsiniz. Gereksiz enerji tüketimini azaltacak, klimanın yanlış kullanılmasından dolayı doğabilecek sağlık yada farklı konulardaki zararları ortadan kaldıracak kurallara uymakta yarar vardır.

Klima Kullanırken Dikkat Edecekleriniz

Sağlık İçin Gerekli Klima Ayarlarına Uyun: Çoğu klima modeli için gerekli klima ayarları seçeneği bulunur. Sağlık açısından genel olarak klimanın sıcaklık ayarı 23 derecenin altına getirilmemelidir. Klimanın nem düzeyi %50 olmalıdır. Terli olduğunuz anlarda klimanın önünde oturmamalı, klimanın yönünün yüze ve göğse doğru olmamasına özen göstermelisiniz. Terli olunan ve aşırı sıcak havadan klimalı ortama geçildiği anlarda, vücutta ani bir buharlaşma meydana gelmektedir. Bu oluşum, bel ve boyun kaslarında tutulma ve ağrıya sebep olabilir. Çocuklar ve yaşlılar için ani soğuk ortama geçiş, daha büyük sağlık sorunları oluşturup vücut dirençlerini düşürebilir.

Klima Kapasite ve Teknik Değerlerine Uyun: Mekanınız için gereğinden fazla kapasiteye sahip bir klima, daha fazla elektrik tüketimi getirecektir. Bir klimanın, bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarı olarak ifade edilebilen BTU/h değeri önem taşımaktadır. Evler için; 9 bin 600, 12 bin, 14 bin BTU gibi değerlerdeki klimalar yeterli olabilmektedir. Gerekli değeri tespit ederken Alo Klima Servisi gibi uzman bir firma desteğini istemelisiniz. Bu değeri belirleme aşamasında; klima kullanılacak odanın hacmi, coğrafi olarak bulunduğu bölge, pencere büyüklüğü ve yönleri, panjur yada perde kullanımı, odada kaç kişinin yaşadığı gibi ölçütler önem taşımaktadır. COP olarak ifade edilen ve cihazın ısıtma verimini gösteren değer, özellikle kışın iyi ısıtma yapmasını istediğinizde ve yüksek elektrik faturası ödemek istemediğinizde önemlidir. COP değeri yüksek klimalara bu noktada yönelmek gerekir.

Klima Servis Desteğini Alın: Satın alınan klimanın servis ağını bilmelisiniz. Markanın bayi ve servis ağına da dikkat alarak, her duruma hazırlıklı olmak için Alo Klima Servisi gibi uzman firmalarla da görüşmelisiniz. Bakım ve arıza anlarında yardımcı olacak servisi belirlemelisiniz.

Klima Temizliği ve Periyodik Bakımlar: Zaman içerisinde; ısıtma veya soğutma bakımından yanlış sıcaklık değerlerinde çalışan, iç ünite bakımları, temizlikleri düzenli yapılmayan, ortam içerisinde uygun olmayan hava akımları yaratan klima cihazları her açıdan risktir. Bu riskler arasında sağlık konusu başı çekerken, performansı düşük çalışma ve fazla fatura ödeme gibi sonuçlar da ortaya çıkar. Taze hava transferi yapamayan klima sistemleri, ortamın iç hava kalitesini bozar ve sağlık için tehdit oluşturur. Özellikle duvar tip klimalar için filtre temizliği, ortamın tozluluk durumuna göre 15 günde bir yapılmalıdır. Bu süre tavan klimalar için yılda birdir. Elbette standart kabul edilen bu süreler, ortamın tozluluk derecesine göre değişebilmektedir.

 

Özellikle Adana klima servisi denildiği zaman akla gelen ilk firma olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerde Klima kullanımı konusunda dikkatli olursanız klima kullanımınız uzun ömürlü olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir